| Dekalog |

Puszki - dobre, ale w Bronxiee

Puszka aluminiowa jest najbardziej nieekologicznym opakowaniem. Wytworzenie puszki jest bardzo energochłonne. Do produkcji jednej tony aluminium potrzeba aż 294 GJ energii*, czyli tyle ile prądu zużywa w ciągu całego roku 20 rodzin! Do produkcji szkła zużywa się 14 razy mniej energii.
Wydobycie surowców - boksytu i laterytu - przyczynia się do degradacji środowiska, a ich przeróbka w hutach jest źródłem szkodliwych emisji i toksycznych odpadów. Nawet recycling aluminium nie jest obojętny dla środowiska, gdyż wymaga dużego nakładu energii.

Badania wykazują też, że przechowywanie napojów i żywności w puszkach jest szkodliwe dla naszego zdrowia. Puszki metalowe łatwo wchodzą w reakcję z zawartymi w nich produktami.Na skutek korozji do produktów przenikają metale ciężkie, które następnie trafiają do naszego żołądka! Nie truj się za własne pieniądze!
W wielu krajach sprzedaż puszek do napojów jest obciążana wysokimi opłatami ekologicznymi. W Danii jest zabroniona. Wszystkie napoje gazowane oraz piwo muszą być obowiązkowo produkowane w butelkach zwrotnych (zarówno szklanych, jak i plastikowych). Wykorzystaną butelkę oddaje się w sklepie, gdzie automat zwraca pieniądze, bądź też można oddać ją biednym ludziom, którzy utrzymują się z ich sprzedaży. Zbieranie bowiem zwrotnych butelek to w Danii złoty interes!

UWAGA: Producenci puszek często finansują pseudo-ekologiczne kampanie zbierania aluminium. Mają one na celu zmianę wizerunku tego opakowania. Zwykle zatrudnia się do tego dzieci. Wmawia się im, że puszki są ekologiczne. Sprzedaż wzrasta, góra odpadów też. Na przykład w rezultacie jednej z kampanii w rejonie Bielska - Białej, poziom odzysku puszek wzrósł z 10% do 15%, a sprzedaż o 30%. Łatwo policzyć, że ilość śmieci wzrosła.


*) The Wiley Encyclopedia of Packaging Technology, New York 1986
Nowoczesne opakowalnictwo żywności. Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław 1996